Izobraževanje je namenjeno zdravstvenim delavcem, katerih osnovno delo sicer ni obravnava sladkorne bolezni, a se v vsakodnevni praksi redno srečujete z bolniki s sladkorno boleznijo in zdravljenjem le teh.
Udeleženci se boste na seminarju seznanili z osnovami obravnave oseb s sladkorno boleznijo.
Seminar poteka v organizaciji Bolnišnice Sežana. Strokovno sta ga zasnovali in ga bosta vodili:
- Elena Kuzmina, dr. med., spec. int.
- Klara Peternelj, dipl.m.s.
Seminar ˝Mala šola diabetesa˝ //
Napovednik //
Mala šola diabetesa, 21. maj 2018
Izobraževanje je namenjeno zdravstvenim delavcem, katerih osnovno delo sicer ni obravnava sladkorne bolezni, a se v vsakodnevni praksi redno srečujete z bolniki s sladkorno boleznijo in zdravljenjem le teh.
Število oseb s sladkorno boleznijo namreč vztrajno raste; povečuje pa se tudi nabor zdravil, s katerimi lahko zdravimo sladkorno bolezen. Tako je v Sloveniji preteklo leto že več kot 100.000 prebivalcev prejemalo zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni, to število pa je vsako leto višje za približno tri odstotke.
S sladkorno boleznijo in z obravnavo le te se tako vse pogosteje srečujete tudi drugi zdravstveni delavci izven diabetoloških ambulantah. Poleg tega vse bolje deluje tudi sistem referenčnih ambulant, v katerih s presejanjem uspešno odkrivajo oz. odkrivate nove bolnike in se z njihovo obravnavo srečujete tudi kasneje.
Posledica tega je, da se zdravstveni delavci izven diabetoloških ambulant vse pogosteje srečujete z bolniki, ki imajo tudi sladkorno bolezen ali pa jih obravnavate prav zaradi posledic te bolezni in ste mnogokrat primorani obravnavati in ukrepati tudi na tem področju.
Program //
13:30 - 19:10
Diagnoza in klasifikacija sladkorne bolezni, kronični zapleti
Kje je sladkorni bolnik obravnavan
Ne-farmakološko zdravljenje in edukacija
Peroralni antihiperglikemiki in inkretinsko zdravljenje
Insulini: lastnosti in sheme predpisovanja
Samokontrola oz. kaj nam povedo številke
Pravilna aplikacija insulina in njen pomen
Titracija insulina/samo-vodenje
Hiperglikemični sindrom v bolnišnici: novoodkrita hiperglikemija, hiperglikemija na per oralni TH, hiperglikemija na insulinu
SB in tešča stanja: bolnik ki se ne hrani, ki je na NGS, parenteralni prehrani, priprava na posege
Akutni zapleti: DKA, DAHS
Hipoglikemija
Zaključek in ovrednotenje seminarja